O projektu
Geotermalna energija sve se više pojavljuje kao jedan od najčišćih i ekoloških prihvatljivih oblika energije. Radi se o golemom i neiskorištenom potencijalu koji bi mogao osigurati čistu, pouzdanu i ekonomski isplativu opskrbu energijom. To se osobito odnosi na urbana područja u kojima je potreba za praktičnom i ekološki prihvatljivom i održivom energetskom alternativom u sve većem porastu.
Tu potrebu prepoznaje sve veći broj europskih gradova poput Münchena, Pariza i Kopenhagena koji se smatraju pionirima u korištenju geotermalne energije u Europi. Tim gradovima sada se pridružio i Beč u kojem je u tijeku veliki geotermalni projekt „Deeep“. Riječ je o zajedničkom projektu austrijske energetske tvrtke OMV i tvrtke Wien Energie kao najvećeg regionalnog dobavljača energije u Austriji. Tvrtka OMV želi iskoristi svoje višegodišnje iskustvo, znanje i stručnost na području energetike kao i na polju tehnologije i bušenja, a posebno se to odnosi na njihovo dragocjeno poznavanje bečkog geološkog bazena. Inače riječ je o investiciji u vrijednosti cca 90 milijuna eura, a projekt djelomično financira i austrijsko Ministarstvo za zaštitu klime.

Cilj ovog projekta je proizvodnja održive energije iz dubina Zemlje kojim se želi osigurati daljinsko grijanje Beča. U četvrti Aspern na dubini većoj od 3000 metara započelo je bušenje u sklopu pripreme za prvo geotermalno postrojenje u Beču. Procjenjuje se da bi se ovom tehnologijom moglo zadovoljiti potrebe za grijanjem oko 200.000 kućanstava u Beču. Očekuje se da će bušenje biti završeno do sredine ove godine, a puštanje u rad ovog geotermalnog postrojenja planirano je 2028. godine. S izgradnjom ovog prvog postrojenja u planu je da se budućnosti izgradi do sedam ovakvih postrojenja.

Grad Beč nudi idealne uvjete za korištenje geotermalne energije jer se ispod Beča nalazi veliki prirodni spremnik tople vode. Ovaj golemi geotermalni spremnik proteže se na nekoliko stotina četvornih kilometara i na mjestima doseže temperaturu od preko 100 stupnjeva Celzija.
Takva prirodna pozicija omogućuje Beču ne samo da proizvodi energiju nego da u isto vrijeme osnažuje vlastitu neovisnost o energetskoj opskrbi, čime dodatno jača svoju gospodarsku poziciju.
Osim što će se na taj način značajno smanjiti emisije CO2 i zaštititi okoliš, doprinijet će stabilnosti cijena i značajno smanjiti ovisnost Beča o uvozu plina. Prema riječima izvršnog direktora tvrtke Wien Energie Michaela Strebla, njihov cilj je daljinsko grijanje u Beču učiniti ugljično neutralnim do 2040. godine. Stoga je izgradnja prvog geotermalnog postrojenja za korištenje geotermalne energije golemi korak u postizanju tog cilja.
Sami proces korištenja geotermalne energije odvija se na način da se pumpama izvlači topla voda na površinu te se pomoću izmjenjivača topline iz vode izdvaja toplina koja se zatim iz postrojenja izravno prenosi u mrežu daljinskog grijanja. Nakon što se voda ohladi, vraća se u izvorni spremnik, stvarajući sustav zatvorene petlje. Za razliku od drugih izvora energije koje su često ovisne o vremenskim prilikama i godišnjem dobu, što može stvoriti nestabilnost u opskrbi energijom, velika prednost ove tehnologije jest u stalnoj dostupnosti geotermalne energije.
Nakon završetka bušenja planiraju se provesti tzv. proizvodna testiranja kojima bi se provjerila dostupnost, temperatura i kemijski sastav same vode. Zbog svoje izolacije u stijeni tijekom milijuna godina, geotermalna voda zbog visoke mineralizacije nije za piće. Na temelju nalaza ovih istraživanja u 2026. godini započelo bi se s izgradnjom samog geotermalnog postrojenja s planiranim puštanjem u pogon 2028. godine.

Inovativna svjetlovodna rješenja naše tvrtke primijenjena na projektu „Deeep“
Naša konzultantsko-operativna firma STE d.o.o. zajedno sa stranim partnerima sudjelovala je u planiranju i instalaciji svjetlovodnog i senzorskog sustava kojem je cilj akvizicija i praćenje spremnika maksimalne vrijednosti temperature 120°C. Također smo izvršili mjerenja ukupnog sustava te inicijalna mjerenja i praćenja cementiranja betonske košuljice obje bušotine.
U suradnji sa berlinskom firmom Wires & Bytes koja je za potrebe projekta proizvela svjetlovodni kabel osigurali smo opremu i ljudstvo te izvršili praktičnu edukaciju za svjetlovodni senzorski sustav u obje planirane bušotine; injekcijsku i proizvodnu. Pri tome smo upotrijebili tehniku nadzora instalacije u realnom vremenu da bi se izbjegle ponekad vrlo skupe pogreške koje su se prije događale kod ovakvih projekata i koje su uvelike kompromitirale funkcionalnost sustava kao i uložena sredstva.






Zaključak
Ovo je bila premijerna instalacija ovakvog naprednog nadzornog i mjernog sustava za OMV i krajnjeg korisnika Deeep. Kroz ovaj projekt svi sudionici stekli su dragocjeno iskustvo i upoznali se s prednostima prikupljanja podataka u tzv. realnom vremenu kao i s izazovima koji prate planiranje, instalaciju i optimizaciju sustava. Za očekivati je kako će u budućnosti mnogi novi geotermalni sustavi koristiti tehnologiju svjetlovodnih senzorskih mjernih tehnika.
Korištenjem mjerne tehnologije za provjeru integriteta svjetlovodnog kabela za vrijeme instalacije, a kasnije i za mjerenje bitnih fizikalnih varijabli bušotine i spremnika, kao inovativne tehnologije i nove vrijednosti u radu geotermalnih sustava, firma STE u mogućnosti je ponuditi podršku i rješenja za izazove koji se pojavljuju prilikom izvođenja ovakvih sustava. U tom smislu se može reći da STE svojim inovativnim rješenjima predvodi ovaj trend te tako doprinosi razvoju održive i energetski učinkovite budućnosti.
Osim sudjelovanja na ovom projektu očekuju se i daljnji projekti u geotermalnoj industriji.